Elektrikli Araçlar ve Bakım Maliyetleri Büyük Sorun Olacak Gibi

Bugünkü konumuz yakın gelecekte büyük sorun olacak elektrikli araç bakımları ;

Devletimizin 2030 kadar araçlarımızın çoğunu elektrikliye  çevirme konusunda politikamız var söylemlerine rağmen ne meslek liselerinde, nede üniversitelerinde bu konuda yeterli bir eleman eğitim politikasını devreye sokmamış olması !

2. bir konuda ise ülkemize gelen elektrikli araçların bakım maliyetleri konusunda hiç bir fiyat standarttı yok 700.00 tl ye aldığınız araç için garanti süresi bittikten sonra oda 2 veya 3 yıl sonrasında 70,80 bin fiyatlar isteyerek ülkemizi elektrikli araç çöplüğüne çevirebilirler, bu konuda kesinlikle bir garanti şartları belirlemeden araçların derhal satışı durdurulmalı.

Acilen yan sanayi için eleman yetiştirilmeli hedefler konurken hedefe gidebilecek yollarda belirlenmeli.

Hatta bu bakım maliyetleri tüm araçlar içinde geçerli olacak 5 yıllık bakım fiyatları tablosu oluşturmalı satış öncesi tüketiciye sunulmalı ,bakım maliyetleri dışındaki tüm parçalar kullanıma bağlı arızalar hariç firmalar üstlenmelerini sağlayacak kanunlar çıkarılmalıdır kaşıkla topladığımız dolarları kepçeyle dağıtmanın anlamı yok.

Elektrikli araçlara geçiş kısmında her bir aile için 5 yıl kullanım sözüne ötv+kdv siz bir araç vermeli ve acil durumlar haricinde aile bireyleri dışında kullanılan araçlara el konularak veya ötv+kdv ödemeden aracı geri alamama gibi cezalarla bununda kötü kullanımında önüne geçebilirler.

Bir cevap yazın