Engelli Araç Alımı İçin Şartlar

Merhabalar bugün konumuz önceden hakkı olsa ‘da utandığı için alamayanların ama şimdi ise yaşlı hasta nenelerini yanına alayımda üzerine engelli araç alırım dediği günlere geldik maalesef…

Şimdi 2 türlü engelli araç alımı şartı vardır ;

  1. Ortopedik engel; burada araç kullanımı için aparat gereksinimi duyan kişiler için buda içinde değişkenlik gösterir  sol ayak debriyaja basamıyorsa veya sağ veya sol kolda vites değiştirmesinde sıkıntı var ise direk otomatik araç alabilir ve bu araçları sadece aile bireyleri kullanabilirler 3. şahıslar kullanamaz amca oğlu dahi kullanamaz 🙂 diğer konu ise  sağ ayak veya her iki ayakta sorun varsa aparat gereksinimi gerektiren durumlar aparatlı olması sebebiyle bu aracı normal kişilerin acil durum haricinde kullanmaları yasaktır. Yapılması gerekenler önce bağlı bulunduğunuz sağlık ocağından bir sevk alıyorsunuz daha sonra ortopedi doktorundan aldığınız rapor ile il sağlık müdürlüğüne başvuruyorsunuz ,20 günde bir toplanan heyete davet ediliyorsunuz orada durumunuz incelendikten sonra engelli araç alabilir ibareli yazıyla galerilere başvurabilirsiniz.
  2. %90 üzeri raporu olan hastalar içindir ve bu hastaların hastaneye götürülüp getirebilmesi için verilmiş bir haktır 1 derece ve 2. derece yakınlar aracı kullanabilir , yabancı kişiler sadece hasta araç içerisindeyse aracı kullanabilir.  Burada ise sağlık kurulu olan bir hastaneden randevu alınır kurula girerken engelli aracı ve engelli raporu için demeyi unutmayın ve sağlık kurulundan alınan rapor ile bir veya 2 şahit kişi ile hastanın vekaleti noterden vekalet alınarak araç galerilerine başvura bilirsiniz veya aynı statüdeki 2. el araç da alabilirsiniz ortopedikse ortopedik %90 ise %90 engelle araçları üzerinize alabilirsiniz.

Geçen gün bir bilgi daha öğrendim 2el aldığınız araçlar içinde mtv muafiyeti uygulanmaya başlamış aynı sıfır aldığınız araç gibi mtv vergisinden 5 yıl muaf oluyor 5 yılın sonunda tekrar işleterek devam edebilirsiniz.

Şu konuda uyarmak isterim eğer engelli yakını olarak aracı kullanıyor iseniz lütfen engelli park yerlerini kullanmayın asıl ihtiyaç sahibi geldiğinde o hakkında mahrum kalıyor çünkü ülkemizde hala engelli araç park sayısı maalesef çok az.

 

 

Bir cevap yazın