Engelli Kartı ve Raporu Alma Süreci

Merhaba bugünkü konumuz engelli raporu ve kartı alma süreci ;

     1.aşama; Sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinde alınan sağlık kurulu raporu alınması gerekir.

Rapor sürecinde ilk gittiğiniz hastanenin doktorları size az oran verdiğini düşünür iseniz il sağlık müdürlüğüne rapor çıktından sonra 15 gün içerisinde itiraz dilekçesi doldurabilirsizin.

Sonraki süreç 2. Aynı tipte bir hastaneye sevk edilirsiniz bu süreçte randevuyu genellikle il sağlık müdürlüğü alıp size bilgi verir, eğer sonuç aynı çıkarsa ilk rapor geçerli olur. 6 ay sonra tekrar yeni bir heyete girme hakkınız açılır.

Rapor 2. Hastanede farklı çıkar ise ilde her zaman bir hakem hastane belirlenmiştir yine il sağlık sizin için randevu alır ve o hakem hastanede heyete girersiniz buradaki sonuç kesin sonuçtur ve yine beğenmez iseniz 6 ay sonra tekrar heyete girme hakkınız açılır yeniden girebilirsiniz.

Rapor 2 şekilde verilir süreli veya süresiz;

Sürelide genellikle 1 veya 3 yıllık olur o süreler dolduğunda tekrar heyete girilir, süreliler için çok söylenti mevcuttur 3 defa süreli alan 4.de süresize döner denir ama onunla ilgili herhangi bir madde mevcut değildir, sunuda unutmamak gerekir ilk girdiğinizde aldığınız oranı 1 yıl sonra girdiğinizde kılavuzda değişiklik olduğu için artma veya düşme olabilir.

Süresiz ömür boyu geçerlidir tabi şu anlık kanunlar neyi getirir bilinmez.

Engelli raporları 2020 yılı sonrası alanlar raporlarını e imzalı e-devletten alabilirler 2020 yılı öncesi raporu olanlar her zaman 1 aslını saklama ve ihtiyaç halinde noter onaylı olanı kurumlarla paylaşmalılar.

     2.aşama; Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Defterdarlıklara, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne evraklarını onaylatması gerekir.

Burada da çok fazla söylenti mevcuttur, raporumu gönderdim oran düştü gibi raporda tek yetkili Sağlık bakanlığıdır vergi dairesi sadece yazılan oranların karşılığı düzgün verilmiş mi onu kontrol eder aslında artık o kontrollüde yapmıyor sisteme girilen teşhise göre oran otomatik atıyor yani artık vergi dairesi orana karışamıyor.

     3.aşama; Aile ve Sosyal hizmetler il müdürlüğüne 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve sağlık kurulu raporu aslı veya onaylı örneği ile müracaat ederek engelli kimlik kartı çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın